Салындау процесі (7 класс)


Сабақ жоспарыҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1B Зат күйінің өзгеруіМектеп: №41 ЖББМ КММ Алматы қаласы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жабалиева М.А
Сынып: 7 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбыСалқындау процесі
Лабораториялық тәжірибе №4 «Салолдың салқындау үдерісін зерттеу»
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.1.5. Салкындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, өз бақылауларын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлығы: салкындау үдерісін біледі.
Көпшілігі: салқындау қисығын тұрғызуды біледі және бөлшектердің теориясына сай, түсіндіре алады.
Кейбірі: өз бақылауларын бөлшектер теориясы тұрғысынан талдау жасайды.
Бағалау критерийлеріОқушылар:
Бөлшектер теориясы тұрғысынан заттың агрегаттық күйлерін біледі;
Салқындау үдерісін түсіндіре алады;
графикте салқындау қисығын тұрғызады, бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді;
өз бақылауларын жүргізеді және қорытындылайды;
Тілдік мақсаттарЗаттардың түрлі агрегаттық үш күйін (қатты, сұйық, бу) сипаттайды
Күй өзгерісіне қатысты өз бақылауларын көрсету және түсіндіру;
Пәнге тән терминология:
қату, қайнау, булану, жылу, температура, қыздыру, салқындау, балқу, конденсация , кристаллизатор
Құндылықтарды дарытуИндустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу
АКТ қолдану дағдыларыАқпарат іздеу; HYPERLINK "http://bilimland.kz/kk/home" \l "lesson=11338"http://bilimland.kz/ ресурсымен жұмыс істеу кезінде
Сабақ барысыСабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
РесурстарБасы
2 мин
-Ұйымдастыру
-Жағымды психологиялық көңіл-күй ахуалын тудыру үшін шеңберге тұрғызып Австралия жаңбыры жаттығуын орындату, жаттығу соңында оқушыларға геометриялық фигуралар таратылып, 3 топқа топтастыру

8 мин
Үй жұмысын Миға шабуыл әдісі (сұрақтар интерактивті тақта арқылы көрсетіліп тұрады) арқылы тексеру. Бұл кезде оқушылардың оқу қажеттіліктері анықталады.
Сабақтың тақырыбына шығу.Миға шабуыл
-заттың қанша агрегаттық күйі бар?
-құбылыстың қанша түрі бар?
-физикалық құбылыс дегеніміз не?
-химиялық құбылыс деген іміз не?
-қайсысы физикалық және химиялық құбылысқа жатады?
-жану
-бұлттану
-шіру
-қайнау
-сүттің ашуы
-қорғасынның балқуы
-күміс қасықтың қараюы
-жапырақтың шіруі
Әр топтың партасына дөңгелектер таратылып беріледі тақтадан, шыққан дұрыс жауаптарына қарап дұрыс болса дөңгелектен алады. Көп дөңгелек жинаған оқушы, аз жинаған оқушыға өз білімімен бөліседі. (дөңгелек беру)
Салқындау процесіне байланысты видеоролик көрсету Интерактивті тақта
Ортасы (30 мин)
5 мин
20 мин
5 мин Жаңа білімді меңгертуге дайындық
Білу
(Т) Балқу және қату ұғымдары туралы таныстырылым көрсетіледі. (таныстырылмда судың буға айналып, будан қайтадан суға айналуы, судың мұзға айналу үдерісінің сызбасы көрсетіледі) Бұл кезде оқушылар не істей алуы немесе қандай білімді естеріне түсіруі керек. Таныстырылымды қараап біткеннен кейін оқушыларға төмендегі тапсырма беріледі.


Дескриптор: Заттың агрегаттық үш күйін ажырата алады, заттардың агрегаттық күйлері өзгергенде заттарда қандай процестер жүзеге асатынын біледі.
Тапсырманың мақсаты бөлшектер теориясын қолдана отырып, берілген график бойынша ақпараттар жинақтайды. Энергияның өзгерісін анықтауға тырысады. Тапсырма 3 топта орындалады.
Тапсырманың қандай деңгейде орындалғандығын талқылау үшін «ЕЛШІЛЕР» әдісі пайдаланылады (елші басқа топтардың идеясын өз тобына келіп айтады), сонан кейін өздерінің жұмыстарын өздері бағалайды. (басмармақ әдісі)
Мұғалім топтардың әркеттерін, оқу әңгімелерін қадағалайды, топқа сынақтан өткізу сұрақтарын қояды, топ мүшелерінің сұрақтарына жауап береді
Жаңа білімді меңгерту
Мәтінмен жұмыс «Салкындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, өз бақылауларын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру»
Қолдану деңгейі.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
Лабораториялық тәжірибе №4 « Салолдың салқындау үдерісін зерттеу»
Оқушылар практикалық жұмысты орындамас бұрын мұғалім төмендегі нұсқаулықты жасайды және оқушының әр қадамын бағыттап отырады. ҚТЕ естеріне салады.
Жұмыс барысы: "Практикалық жұмыс парағына әр оқушы жеке орындайды"
Бағалау критерийлері
ҚТ ережелерді сақтап, тәжірибелерді орындады
Салолы бар сынауықты спирт шамында қыздырады, температураны белгілейді
Балқыған салолы бар сынауықты кристаллизаторға орналастырып, температураның төмендеуін бақылайды
Салолдың салқындау үдерісінің қисығын салады. Көргендерін талдай отырып, салолдың салқындау үдерісінің қисығын салып, дәйекті аргументтер келтіру арқылықорытындылай алады
Дескриптор Кейбір оқушылар кестені дұрыс толтыру арқылы салқындау үдерісін қисық сызығын салады.(Смайлик беру)
Уақыт, минут 2 3 4 5
C o t - Тәжірибе кезінде қандай өзгерістерді байқадыңыз?
- Заттың күйі өзгерді ме?
Тәжірибені орындайды, нәтижелері бойынша жазбаша қорытынды жасайды
р/с Сабақтың барысы Не байқадың? Қорытынды
Оқушыларға жұмыс орнын жинап, қолданылған заттарды орнына қойып, қолдарын жууды мұғалім ескеретеді!
Талдау деңгейі (Б),(Т) Тапсырма №1оқушылар бөлшектер мен энергия туралы өз білімдерін пайдаланып, салолдың кристал түйіршіктерінсұйық затқа айналдырып,біртіндеп салқындау процесінің қисық сызығын графикке салады, талдайды.
( Ж) Тапсырма №2 оқушылар мұндай мәліметтердің салолға қалай қолданыла алатындығын талқылайды және нәтижелерді таныстырады +42oC, жағдайында өзгеріссіз қалатынын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады.
Дескриптор салолдың салқындау үдерісінің қисық сызығын салады, талдайды және +42oC жағдайында өзгеріссіз қалатынын бөлшектер теориясы тұрғысында талқылайды.
Бағдаршам
Карточкалар тақырыпты түсінгенін көрсету үшін пайдалануға болады.(мысалы,қызыл түс-БАРЛЫҒЫ,сары түс-КӨБІ,жасыл түс-КЕЙБІРІ.) http://zonalandeducation.com/mstm/physics/mechanics/energy/heatAndTemperature/heatAndTemperature.htmlжұмыс парағы
Интернетте модельдеу немесе (басқа) қыздыру мен салқындатуды бөлшектер деңгейінде модельдеу
Құрал-жабдықтар мен реактивтер:
салол
Термометр-1шт, Стақандар-1шт, спирт шам-1шт
С–бүкіл сыныпты оқыту әдісі
Т–топтық жұмыс
Жж–жұптық жұмыс
Ж–жеке жұмыс
Э–оқушы эксперименті
К–мұғалімнің көрсетілімі
М–мұғалімнің түсіндіруі
Б–бағалау
ҚТ–қауіпсіздік техникасы
Тапсырмалар парағы №1,№2
Соңы
5 мин
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Оқушылар практикалық жұмыстың орындалу барысына өз жұмыстарынның нәтижелерін сыныптастарымен бөлісе талқылайды өздеріне ауызша баға береді.
Төрт бұрыш
Әр бұрышқа әртүрлі пікір ілінеді. Оқушылар өздерінің жауаптарына жақын бұрышқа барып тұра алады: мысалы, толықтай келісемін, келісемін, келіспеймін, толықтай келіспеймін. рефлексия парақшалары
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСаралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу.Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла аладыОқушылардың жұмысын бағалау критерийлері
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
ҚТ ережелерді сақтап, тәжірибелерді орындады
Балқыған салолы бпр сынауықты кристаллизаторға орналастырып, температураның төмендеуінбақылайды.
Өз нәтижелерін салолдың 42 oC жағдайында өзгеріссіз қалатынынбөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндірді. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
салолдың балқуы үшін,денсаулық және сақтықтың стандартты шаралары
Сабақ бойынша рефлексиялық нысана

Қатысушы белгілерді секторларға алған бағаның нәтижесі  бойынша орналастырады. (стикер жапсыру)
тырады: орталыққа неғүрлым жақын қойса соғүрлым ондыққа жақын;неғүр-
лым шетке қойса соғүрлым нолге жақын
Содан кейін қысқа сараптама жасалынады .
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойладыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойладыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Приложенные файлы


Добавить комментарий