Урок української мови з теми Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки (5 клас)

Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки.
Мета: поглибити знання учнів про звуки мови й звуки мовлення, голосні й приголосні звуки; розвивати вміння й навички учнів розрізняти голосні й приголосні звуки, розвивати логічне мислення, творчу уяву учнів; виховувати шанобливе ставлення до мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, уривок з оповідання А.Коваль «Наша мова»

Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Мотивація навчання школярів
- Скажіть, будь ласка, які звуки ми можемо чути?

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Вступна бесіда.
- Прослухайте вірш. Про які звуки в ньому йдеться?

Тихо, тихо навкруги.
Я проходжу між ланами.
Лиш Дніпрові береги
нишком шепчуть шелюгами.
А над житом молодим
стала хмара білоброва;
прокотивсь за гаєм грім,
і замовкнула діброва.
Десь ціпами блискавки
вдарили в гладінь озерну.
Затремтіли колоски
впали краплі спілим зерном.
Став я, подих затаїв
слухав, як земля зітхала,
як хмаринка між гаїв
їй всю душу виливала.
(З. Гончарук.)

    Прислухайтесь, які звуки доносяться зараз через вікно, із шкільного коридору.
    А про які звуки йдеться в оповіданні «Наша мова» Алли Коваль?

(Учитель читає уривок з оповідання.)

Прислухайся: з ранку й до вечора навколо тебе звучить мова. Ось у сусідній кімнаті з кимось розмовляє мама, віддалік чується голос диктора, з вулиці долітають ледь чутні голоси людей.
Ти так звик до цього, що майже не помічаєш звучання мови.
Ти чуєш її лише тоді, коли вона звернена до тебе безпосередньо.
А тепер припусти на хвилинку, що мови нашої та й інших мов на землі ще нема.
Якою була б земля? Якими були б ми? Навіть уявити важко, яка б це була сумна й похмура картина: немає великих міст, ба навіть малих сіл, не ходять поїзди, не літають літаки, немає автомобілів, скрізь тихо, пусто й сумно. Стіною стоять непрохідні ліси, а в них хижі звірі, гадюки й сови...
А хто там боязко визирає з печери? Та то ж первісна людина! Скоцюрбилася від холоду й страху, щільніше натягає на голі плечі якусь шкуру, сторожко оглядається.
Такими наші пращури були колись, такими б надовго вони зоставались, якби не зробили геніального відкриття: винайшли мову.

    Чим людина почала користуватися раніше звуками чи буквами?

2. Слово вчителя.
Сьогодні почнеться наша подорож в чарівну країну Фонетика, де живуть звуки мови. Всього їх 38, і всі вони такі різні. У них є повелителька мудра королева Орфоепія.

3. Словникова робота.
(Учні роблять записи в зошитах.)

Фонетика (від грец. phone  звук) розділ мовознавства, який вивчає звукову систему мови.

Орфоепія (від грец. orthos  правильний, epos  слово, мова) розділ мовознавства, що вивчає правильність вимови слів.

Графіка (від грец. grapho  пишу, малюю) розділ мовознавства, який досліджує співвідношення між літерами й звуками.

Орфографія (від грец. orthos  правильний і grapho  пишу) система загальноприйнятих правил, що визначають правопис слів та їх форм.

4. Робота з підручником
1) Опрацювання теоретичного матеріалу (с.122-123)

Творча робота
- Прочитайте загадку, відгадайте її. Слова-відгадки передайте в звуковому записі.
Всього чотири звуки є у слові,
А зміст його міняють початкові:
З [ґ] буде чорна птиця дика, [ґава]
З [п] інша, горда і велика, пава
З [к] вже напій пахучий буде, [кава]
Що для людей готують люди;
З [л] виріб, дошка з стояками, [лава]
Де спочиваємо ми з вами.
Коли ж сам [с] поставлю я, [сава]
То буде це людське імя.
Які це слова?
Дмитро Білоус

5. Бесіда з учнями
- Як утворюються звуки мовлення? (Органами мовлення)
- З яких звуків складається наше мовлення?
- Як творяться голосні звуки? (За допомогою голосу)
- Як творяться приголосні звуки? (За допомогою голосу і шуму або тільки шуму)

Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі 
гне дерева молоді, (присідають)
А вони ростуть, міцніють (піднімаються)
Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)

6. Робота в зошитах.
Завдання: прослухати вірш. Виписати голосні звуки, які називаються у вірші. Скільки їх?

Голосні звуки
О-о-о-
Яєчко одно
Знесла курочка чорненька.
Знайшла дівчинка одненька
О-о-о-
Яєчко одно.
 
А-а-а-,
Яблучка два,
Два яблучка червоненькі
Несе донечка до неньки.
А-а-а-
Аж яблучка два.
 
И-и-и-
А хлопчика три
В калабаню упали
І всі разом кричали
и-и-и-
Тих хлопчиків три.
 
І-і-і-
Лошачки малі,
Є у них чотири ніжки,
Коло воза ідуть пішки
І-і-і-
Лошачки малі.
 
У-у-у-,
Песик на шнурку,
Цуценяток п’ять кудлатих
Полягали біля хати.
У-у-у-
Песик на шнурку.
 
Е-е-е-,
Де то мама, де?
Нема мами, пішла в поле,
Там бур’ян на ниві поле.
Е-е-е-,
Ось вже мама йде!
(М. Підгірянка.)

Завдання: Спишіть, вставте голосні; прочитайте прислів’я.
Н.. к..д..й сл..в н.. в..т..р.
Л..пш.. м..вч..т.., н..ж св..рк.. р..зп..ч..т.. .
П’..ть р..з..в п..д..м..й, ..д..н р..з г..в..р.. .

 Гра «Метаграма».
Завдання: відгадати слова та записати їх у фонетичній транскрипції.

Ви, дітки, враз пізнаєте мене.
Я сильний вітер, що дерева гне.
Склад ки допишете в кінці
Солодкі вийдуть корінці.
(Буря буряки)
 
З с на дереві росту,
З ж по дереву повзу.
(Сук жук)
 
Якщо із з візьмеш це слово,
Великий дощ впаде раптово.
Як тільки з на с заміниш
Між фруктами мене зустрінеш.
(Злива слива)
 
У затінку моїм
Мене у спеку вихваляєш,
А літери лиш перестав
Чимало дров ти розпиляєш.
(Липа пила)

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
Узагальнювальна бесіда
- Які органи творять звуки? (Органи мовлення)
- Як творяться голосні звуки? (За допомогою голосу)
- Як творяться приголосні звуки? (За допомогою голосу і шуму або тільки шуму)
- Скільки всього звуків в українській мові? (38, із них голосних 6, приголосних 32)
- Чи є в українській мові відповідність муж звуками і буквами? (Немає)
- Який запис використовують для точного відтворення звукового складу слів? (Фонетична транскрипція)

Рефлексія
- Спробуйте відповісти на запитання:
Для чого мені потрібні знання, здобуті на уроці?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
§ 20, 23, вправа 244
Складіть лінгвістичну казку «Фонетика».


15

Приложенные файлы


Добавить комментарий