Саба таырыбы: Кулон заы. Элементар электр заряды.


Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Пәні: физика
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
4.1. Электростатика негіздері Мектеп: «№3 жалпы орта білім беретін аралас мектеп» КММ
Күні: 16.03.2018 ж Мұғалімнің аты жөні: Нагашбекова Еркежан Кайратовна
Сынып: 8 Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Электр зарядының сақталу заңы. Қозғалмайтын зарядтың өзара әрекеттесуі. Кулон заңы. Элементар электр заряды.
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.4.1.4. Электр зарядының сақталу заңын түсіндіру.
8.4.1.5. Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Сабақ мақсаты Электр зарядының сақталу заңын түсінеді және зарядтың қасиеттеріне мысалдар келтіреді.
Кулон күшінің формуласындаңы шамалар атаулары мен өлшем бірліктерін біледі. Есеп шығаруда қолданады.
Сыныпта 7 оқушы сабақ соңында Кулон күшінің анықтамасын беріп, формуласын қорытып шығарады, түрлендіріп есеп шығаруда қолданады
Бағалау критериі
Элементар электр зарядын және электр зарядының сақталу заңын түсінеді.
Кулон заңының формуласын біледі, есеп шығаруда қолданады. Ауызша есептеу жүргізеді.
Кулон заңының формуласын түрлендіріп, есеп шығаруда қолданады. Есеп құрастырады.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Оң және теріс зарядтар, электрон заряды, массасы, Кулон күші, пропорционалдық коэффициент, 1 Кл.
Сөздік
қазақша орысша ағылшынша
Элементар электр заряды элементарный электрический заряд elementary electric charge
Оң заряд положительный заряд positive charge
Теріс заряд отрицательный заряд negative charge
Электрон электрон electron
Электрон заряды заряд электрона electron charge
Кулон күші сила Кулона force of Kulon
1 Кл 1 Кл 1 Kl
Пропорционалдық коэффициент коэффициент пропорциональности proportionality coefficient
Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының
« Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына баулу.
Пән аралық байланыс Жаратылыстану, математика, химия, информатика.
Тақырып бойынша алдыңғы білі Жаратылыстану пәнінен заряд, оның түрлері туралы түсініктері қалыптасқан. Денелердің электрленуі туралы біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру
Психологиялық ахуал туғызу
... қатысты 5 сөзді атаңыз. (Өткен тарауды қайталау. Топқа бөлу)
Заттың агрегаттық күйлеріне қатысты 5 сөзді атаңыз.
Термодинамика негіздеріне қатысты 5 сөзді атаңыз
Жылу қозғалтқыштарына қатысты 5 сөзді атаңыз
Айға қатысты 5 сөзді атаңыз.
Оқушыларға сары, көк, қызыл, жасыл түсті (әрқайсысына 5 тен) қағаздардың артына тақырыптарға қатысты сөздер жазып таратып береді. Сөйлемді оқығанда соған қатысты сөздер алдыға шығып отырады. Үй тапсырмасы қайталанады, топқа да бөлінеді.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Шаттық шеңбері


таратпа қағаздар
Қосымша №1
Слайд
Сабақтың ортасы
30 мин 2. «Бинго» әдісі
(G) 3×3 шаршысында сабақ тақырыбына қатысты әртүрлі түйінді сөздер орналасқан. Оқушылар тиісті түйінді сөздерді айрықшалауы керек. барлық түйінді сөздерді анықтаған топ жаңа тақырыпты анықтайды.
ҚБ:Топты бағалау. Бас бармақ әдісі.
3. БББ кестесі
Білемін Білгім келеді Білдім
Қолданатын ұғымдар мен тірек сөздер
А.
Б. Дереккөздер:
1.
2.
Жаңа тақырып анықталған соң оқушы өзі «Электр заряды. Зарядтың сақталу заңы. Кулон күші туралы білетін ақпаратын кестенің «Білемін» бағанына жазады.
(W), (G) Сосын жұпта, кейін топта бірігіп талқылап, тақырыпқа қатысты «Ұғымдар мен тірек сөздер» бағанын толықтырады.
(D), (G) Фальга жолағына жүнге үйкелген эбонит таяқшасын жақындатып, бір-біріне тартылатыны көрсетіледі. Шыны таяқшаны жібек матаға үйкеп фальгаға тақаса тартылатыны көрсетіледі. Оқушылар зерттеушілік жұмыс жасап проблемалық жағдаятты шешу үшін кестенің «Білгім келеді» бағанын толтырады.
(I), (G) Оқушылар мәтінді (ақпарат) оқиды. Әрқайсысы жеке кестенің «Білдім» бағанын толтырады. Сосын топта талқылайды. «Білгім келеді» бағанына оралып жауап алмаған сұрақтарын белгілейді.
(I) Дереккөздер бағанын толтырады: жауапсыз қалған сұрақтары бойынша мәліметтер іздейтін дереккөздерді жазады.
ҚБ: Топ басшылары баллдық жүйемен бағалайды.
4. IDEAL-тәсілі
(f) Видео-ролик арқылы «Денелердің өзара әрекеттесуі. Кулон заңы» көрсетіледі. Видеодан корген ақпараттарын еске ала отырып оқушылар мына проблемалық жағдаяттарды шешеді:
I - видео- роликтен қандай денелердің әрекеттесетінін анықтайды.
D – денелерді әрекеттесуін сипаттайды
E – денелердің әрекетесуінің қандай шамаларға тәуелді екенін анықтайды.
-49530-1521460A – денелердің әрекеттесуінің қандай шамалараға тәуелді екенін шешу үшін денелерді қозғалысқа келтіреді.
L – әрекетесу күшінің (Кулон күші) ара қашықтыққа байланысты әсерін анықтап қорытындылайды.
ҚБ: «Қолпаштау» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
5. «Пікіралмасу» (Showdown)
(I) Әр оқущы «Электр зарды. Зарядтың сақталу заңына» қатысты сұрақты стикердің бір жағына, ал жауабын екінші жағына жазып келесі оқушымен стикерлерін ауыстырады. Мұғалім белгі бергенде барлығы өз жауабын ашады, талқылайды, сосын дұрыс жауаппен салыстырады.
1. Эбонит таяқшаны жүн матағы үйкегенде не болады. Қандай заңға бағынып тұр?
2. шыны таяқшаны жібекке не теріге үйкегенде не болады, қандай заңға бағынып тұр?
3. Оқшауланған немесе тұйықталған жүйе деген не?
4. Электр зарядының сақталу заңын айт, формуласын жаз?
ҚБ: «Смайликтер» арқылы бір-бірін бағалау.
G: Оқушыларға деңгейлік есептер беріледі.
Дистильденген судың заряды 5 нКл, электрленгеннен кейін оған 3 нКл заряд берілді. Судың электрлененнен кейін заряды нешеге тең?
Май тамшысы теріс зарядталған. Электрлегеннен кейін май тамшысы -5 нКл Заряд жоғалтты да заряды -15 нКл болды. Электрлегенге дейінгі май тамшысының заряды қандай?
Екі бірдей металл шарды +38 және 14 зарядпен зарядтайды. Шарларды бір-біріне тигізіп, қайтадан ажыратады. Әр шардың заряды қанша болды?
Арақашықтығы 2 см, ал зарядтары 2*10-8 Кл және 4*10-8 Кл болатын бірдей екі кішкене шар вакуумде қандай күшпен әрекеттеседі.
(f) Ауызша есепте:
Вакуумде бір-бірінен 1 м қашықтықта орналасқан шамасы 1 Кл болатын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күшін есептеңдер?
Екі нүктелік зарядтың арақашықтығын 2 есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 2 есе кеміткенде ше?
Екі нүктелік зарядтың біреуінің зарядын 3 есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 3 есе кеміткенде ше?
Есеп құрастыр:
r, см Ɛ q1,q2 , Кл F, Н
30 вакуум q1, q2 F1
? май q1, q2 F2
ҚБ: Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 тілекпен бағалау.
Сергіту сәті: Оқушылар екі қатарға бөлініп тұрып қолдарын алдыға созады. Оң-оң зарядтар, оң-теріс зарядтар, теріс-теріс зарядтар, бейтарап зарядтар, бейтарап-оң зарядтар, бейтарап-теріс зарядтар деген командамен оқушылар қозғалысқа келеді Кубик-рубик
Қосымша №2

Қосымша №3
Кесте толтыру
Фальга, эбонит таяқшасы, шыны таяқша, жібек.
8 кл оқулық Б.М. Дүйсембаев.
126,135 бет
Қосымша №4
Видео www.htt/fiz.com.

Қосымша №5

Қосымша №6


+ заряд - заряд
Сабақтың соңы
5 мин
7. (G): Топта талқылап, «Ромбтық» жіктелім жасап, кластер қорғайды.
Кулон заңы

Электрон
Зарядтың сақталу заңы

Теріс заряд
Оң заряд
Элементар заряд

Аз заряд мөлшері
Қозғалмайтын зарядтар

Денелердің электрленуі

Үй тапсырмасы:
29,32 оқиды, сұрақтарға жауап береді. 14 жаттығудың 3-5 есептерін шығарады.
Кейбір оқушылар «Электр заряды» тақырыбына эссе жазып әкеледі.
Кері байланыс:
«Бес саусақ» әдісі бойынша оқушы қорытындыланады.
Рефлексия:
Мен ____________________істей алдым.
Мен _____________________________________түсіндім.
Мен сабақта ____________________жүзеге асыра аламын.
Мен сабақта ________________________үйрендім. Қосымша №7

Сөйлемді аяқта...
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау
Саралау сабақтың мақсатынан басталады. Үй тапсырмасы, деңгейлік есептер саралап беріледі.
Деңгейлік есептер беру арқылы.
Дереккөздермен жұмыс істеу. Екі жұлдыз бір тілек
Бас бармақ әдісі
Топ басшыларының бағалауы
Бірін-бірі бағалау
Қолпаштау
Стикермен бағалау Психологиялық ахуал туғызу
Сергіту сәті
Қосымша №1
Физика 8 сынып
Бөлім
Тақырып 4.1. Электростатика негіздері
Электр зарядының сақталу заңы. Қозғалмайтын зарядтың өзара әрекеттесуі. Кулон заңы. Элементар электр заряды.
Оқу мақсаттары 8.4.1.4. Электр зарядының сақталу заңын түсіндіру
8.4.1.5. Кулон заңын есептер шығаруда қолдану.
Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критерийлері
Элементар электр зарядын және электр зарядының сақталу заңын түсінеді.
Кулон заңының формуласын біледі, есеп шығаруда қолданады.
Кулон заңының формуласын түрлендіріп есеп шығаруда қолданады. Есеп құрастырады.
Тапсырма
Қосымша №1
1)... қатысты 5 сөзді атаңыз. (Өткен тарауды қайталау. Топқа бөлу)
Заттың агрегаттық күйлеріне қатысты 5 сөзді атаңыз.
Термодинамика негіздеріне қатысты 5 сөзді атаңыз
Жылу қозғалтқыштарына қатысты 5 сөзді атаңыз
Айға қатысты 5 сөзді атаңыз.
Оқушыларға сары, көк, қызыл, жасыл түсті (әрқайсысына 5 тен) қағаздардың артына тақырыптарға қатысты сөздер жазып таратып береді. Сөйлемді оқығанда соған қатысты сөздер алдыға шығып отырады. Үй тапсырмасы қайталанады, топқа да бөлінеді.
Қосымша №2
2) Бинго
(G) 3×3 шаршысында сабақ тақырыбына қатысты әртүрлі түйінді сөздер орналасқан. Оқушылар тиісті түйінді сөздерді айрықшалауы керек. барлық түйінді сөздерді анықтаған топ жаңа тақырыпты анықтайды.
Қосымша №3
3) БББ кестесі
Жаңа тақырып анықталған соң оқушы өзі «Электр заряды. Зарядтың сақталу заңы. Кулон күші туралы білетін ақпаратын кестенің «Білемін» бағанына жазады.
(W), (G) Сосын жұпта, кейін топта бірігіп талқылап, тақырыпқа қатысты «Ұғымдар мен тірек сөздер» бағанын толықтырады.
(D), (G) Фальга жолағына жүнге үйкелген эбонит таяқшасын жақындатып, бір-біріне тартылатыны көрсетіледі. Шыны таяқшаны жібек матаға үйкеп фальгаға тақаса тартылатыны көрсетіледі. Оқушылар зерттеушілік жұмыс жасап проблемалық жағдаятты шешу үшін кестенің «Білгім келеді» бағанын толтырады.
(I), (G) Оқушылар мәтінді (ақпарат) оқиды. Әрқайсысы жеке кестенің «Білдім» бағанын толтырады. Сосын топта талқылайды. «Білгім келеді» бағанына оралып жауап алмаған сұрақтарын белгілейді.
(I) Дереккөздер бағанын толтырады: жауапсыз қалған сұрақтары бойынша мәліметтер іздейтін дереккөздерді жазады.
Дескриптор:
Оқушылар электр зарядтары туралы «Жаратылыстану» пәнінен біледі.
Тәжірибе жасау арқылы «Білгісі келген» сұрақтарға жауап іздейді.
Ақпарат көздері арқылы білімін толықтырып «Білдім» бағанын толтырады.
Қосымша №4
4) IDEAL-тәсілі
(f) Видео-ролик арқылы «Денелердің өзара әрекеттесуі. Кулон заңы» көрсетіледі. Видеодан корген ақпараттарын еске ала отырып оқушылар мына проблемалық жағдаяттарды шешеді:
I - видео- роликтен қандай денелердің әрекеттесетінін анықтайды.
D – денелерді әрекеттесуін сипаттайды
E – денелердің әрекетесуінің қандай шамаларға тәуелді екенін анықтайды.
A – денелердің әрекеттесуінің қандай шамалараға тәуелді екенін шешу үшін денелерді қозғалысқа келтіреді.
-47625-1431925L – әрекетесу күшінің (Кулон күші) ара қашықтыққа байланысты әсерін анықтап қорытындылайды.
Қосымша №5
5) «Пікіралмасу» (Showdown)
(G) Әр топ «Электр зарды. Зарядтың сақталу заңына» қатысты сұрақты стикердің бір жағына, ал жауабын екінші жағына жазып келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Көшбасшы белгі бергенде барлығы өз жауабын ашады, талқылайды, сосын дұрыс жауаппен салыстырады.
1. Эбонит таяқшаны жүн матағы үйкегенде не болады. Қандай заңға бағынып тұр?
2. шыны таяқшаны жібекке не теріге үйкегенде не болады, қандай заңға бағынып тұр?
3. Оқшауланған немесе тұйықталған жүйе деген не?
4. Электр зарядының сақталу заңын айт, формуласын жаз?
Дескриптор:
Электр зарядтарының тартылу, тебілу қасиеттерін біледі;
Тұйықталған жүйе туралы біледі;
Зарядтың сақталу заңын, анықтамасын біледі.
Қосымша №6
6) G: Оқушыларға деңгейлік есептер беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Дистильденген судың заряды 5 нКл, электрленгеннен кейін оған 3 нКл заряд берілді. Судың электрлененнен кейін заряды нешеге тең?
Май тамшысы теріс зарядталған. Электрлегеннен кейін май тамшысы -5 нКл Заряд жоғалтты да заряды -15 нКл болды. Электрлегенге дейінгі май тамшысының заряды қандай?
Екі бірдей металл шарды +38 және 14 зарядпен зарядтайды. Шарларды бір-біріне тигізіп, қайтадан ажыратады. Әр шардың заряды қанша болды?
Арақашықтығы 2 см, ал зарядтары 2*10-8 Кл және 4*10-8 Кл болатын бірдей екі кішкене шар вакуумде қандай күшпен әрекеттеседі.
(f) Ауызша есепте:
Вакуумде бір-бірінен 1 м қашықтықта орналасқан шамасы 1 Кл болатын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күшін есептеңдер?
Екі нүктелік зарядтың арақашықтығын 2 есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 2 есе кеміткенде ше?
Екі нүктелік зарядтың біреуінің зарядын 3 есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 3 есе кеміткенде ше?
Есеп құрастыр:
r Ɛ q1, q2 F
30 вакуум q1, q2 F1
? май q1, q2 F2
Дескриптор:
Эарядтың сақталу заңын біледі, формуласын есеп шығаруда қолдана алады;
Кулон заңының формуласын біледі, есеп шығаруда тиімді қолдана алады. Ауызша есептеу жүргізеді.
Кулон заңының формуласын түрлендіре алады, есеп құрастыра алады.
Қосымша №7
7) Топта талқылап, «Ромбтық» жіктелім жасап, кластер қорғайды.
Кулон заңы

Электрон
Зарядтың сақталу заңы

Теріс заряд
Оң заряд
Элементар заряд

Аз заряд мөлшері
Қозғалмайтын зарядтар

Денелердің электрленуі

Қосымша №8
8) Үй тапсырмасы:
29,32 оқиды, сұрақтарға жауап береді. 14 жаттығудың 3-5 есептерін шығарады.
Кейбір оқушылар «Электр заряды» тақырыбына эссе жазып әкеледі.
Бағалау критерийі
Элементар электр зарядын және электр зарядының сақталу заңын түсінеді. Дескриптор
Оқушылар электр зарядының және электронның белгіленуі, өлшем бірліктері туралы біледі.
Электр зарядтардың өзара әрекеттесу сипатын анықтайды. Зарядтардың тартылуы мен тебілуіне мысалдар келтіреді.
Электр зарядының сақталу заңының анықтамасын бере алады.
Кулон заңының формуласын біледі, есеп шығаруда қолданады. Ауызша есептеу жүргізеді. Нүктелік зарядтың анықтамасын біледі.
Кулон тәжірибесін біледі.
Кулон күшінің формуласында кездесетін тұрақтылардың мәні мен өлшем бірлігін біледі.
Кулон күшінің формуласын біледі, есеп шығаруда қолдана алады.
Кулон күшіне ауызша есептеу жүргізе алады.
Кулон заңының формуласын түрлендіріп есеп шығаруда қолданады. Есеп құрастырады. SI жүйесіндегі Кулон күшінің формуласын біледі.
Кулон күшінің формуласын түрлендіреді.
Кулон заңына есеп құрастырып шығарады

Приложенные файлы


Добавить комментарий