Металлургия кешені 9- сынып


28–сабақ Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы ОМ КММ
Күні: 14.12.2017ж Мұғалім: А.С Тампишева
Сыныбы:9«В»-сынып география Қатысқаны: Қатыспағаны:
Сабақтың тақырыбы: Металлургия кешені (қайталау)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
Сабақ мақсаттары: Металлургия кешені туралы білімдерін жиақтайды,металлдардың түрлерін ажыратып өмірде қолдана алу
Жетістік критерийлері -Металлургия кешені туралы біледі
- Металлургия кешені түрлерін танып ажырата алады;
- Мелаллургия кешенінің өмірде қолдануы туралы ақпарат жинайды;
- Теориялық білімдерін жинақтайды;
Ойлау деңгейінің дағдылары Білу,түсіну,қолдану,жинақтау
Тілдік мақсат Лексика мен сөз тіркестері:
Металлургия кешені,қара мелаллургия,түсті металлургия,жеңіл түсті металлдар,химия кешені (түрлері)
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Металлургия кешені...түрге бөлінеді?
Қара металлургия ... типтері?
Технологиялық үрдіс сатылар бойынша түсті металлургия... бөлінеді?
Химия өндірісі ...ерекшеліктерге тән?
Құндылықтарға баулу Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу, тілге құрмет, өз ойын ашық айту, сабаққа белсене қатысу, еңбексүйгіштік, өзі мен өзгенің еңбегің бағалай білу құндылықтары дамиды.
Пәнаралық байланыстар Химия пәні (өнеркәсіп, элементтері)
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтадан электронды оқулық пайдалану
Бастапқы білім Металлургия кешені
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
2-минут
4-минут Ұйымдастыру кезеңі «Қос шеңбер» арқылы оқушылар бір біріне жақсы комплимент сөздер айту.\ Психологиялық ахуал орнату /
Топқа бөлу: геомериялық фигураларда жазылған металлургия түрлеріне қарай бөлінеді
1-топ Қара металлургия
2-топ Түсті металлургия
3-топ Жеңіл түсті металл
4-топ Химия өнеркәсібі
Үй тапсырмасын тексеру «Ашық микрофон» әдісі арқылы
Қазақстанда химия өнеркәсібінің дамуына қандай факторлар әсер етеді?
Қазақстанда химия өнеркәсібінің қандай саласы жақсы дамыған?
Неліктен химия өнеркәсібі энергияны, суды, шикізатты көп тұтынады?
Химия өнеркәсібінің түсті металлургия кәсіпорындарымен қандай байланыстары бар?
Химия өнеркәсібінің басқа өнеркәсіп салаларынан басты ерекшелігі қандай?
презентация
Геометриялық фигуралар
Сабақтың ортасы
\топтық жұмыс\
3 -минут
Түсіну
\жеке жұмыс\
5-минут
\топтық жұмыс\
7минут
Қолдану
Постер қорғау
6-минут
Жинақтау
7-минут
1-тапсырма «Атаулар кестесі» (Сабақ басында тақтаға тақырып бойынша атауларды терминдерді жазып оқушыларға кесте түрлендіруді ұсынамыз) Топқа бөлінгені бойынша Металлургия кешені туралы білімдерін нақтылайды.( Әр топ өздерінің атаулары бойынша қоғарғайды).
2-тапсырма «Миға шабуыл» «Bilimland» сайтынан металлургия кешені бойынша сұрақтарға, тест сұрақтарына жауап беру.ваапп
3-тапсырма «Ойлан,топтас, пікірлес» \постермен жұмыс\ Мелаллургия кешенінің өмірде қолдануы туралы ақпарат жинау.
Картамен жұмыс:
4-тапсырма «Қысқа тест» әдісі
1.Темір рудаларының қоры бойынша Қазақстанның дүниежүзінде алатын орны: A) 6 B) 7 C) 8 D) 9 E) 5 Дұрыс жауап: C
2.Қазақстанның қара металлургия орталығы: A) Шымкент B) Теміртау C) Жезді D) Көкшетау E) Кентау Дұрыс жауап: B
3.Қазақстанның түсті металлургия орталықтары: A) Талғар,Талдықорған B) Ақтау,Атырау C) Тараз,Шымкент D) Балқаш,Жезқазған E) Аягөз, Алматы Дұрыс жауап: D
4.Қазақстандағы түсті металлургияның дами бастаған уақыты: A) 1800 ж B) 1717 ж C) 1700 ж D) 1770 ж E) 1790 ж Дұрыс жауап: B
5.Қазақстандағы титан-магний өнер кәсібінің орталығы. А) Павлодар. В) Өскемен С) Жезқазған D) Орал Е) Шымкент Дұрыс жауап: В
6.Химиялық жолмен алынатын синтетикалық материал:A) СульфатB) Азот тыңайтқыштарC) ПолимерлерD) Фосфор тыңайтқыштарE) ФосфоритДұрыс жауап: C 7.Фармацевтика препараттарын шығаратын кәсіпорын орналасқан қала:A) ШымкентB) ҚостанайC) АқтөбеD) ТаразE) ҚарағандыДұрыс жауап: A 8.Қазақстандағы негізгі химияның басты өндірісі А) Химиялық қосылыстарВ) Минералды тыңайтқыштарС) Калий тұзыD) Полимерлер өңдеуЕ) Тұрмыстық химия Дұрыс жауап: В  Үлестірме қағаздары
«Bilimland» сайты
Ғаламтор
ОЖСБ ға арналған тест жинақтарынан
Сабақтың соңы
2-минут
Рефлексия
2-минут Бағалау. формативті бағалау.
Тазалық
Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі.
плакат
Кейінгі оқу
1-минут «Құпия хат» Үлестірме қағаз
Саралау: Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау: Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
1. 2. 3. 4 тапсырмаларда саралау тапсырмалары берілген. Партада отыру ережесін сақтау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? .
2. Топтық жұмыс жасауда тақырыпты қаншалықты меңгергендігін анықтауда қолдану, талдау деңгейлері нәтижелі болады деп ойлаймын.
3.Балаларды қызықтыратын түрлі әдіс - тәсілдерді тиімді пайдалану оқу мақсатына жетеді.
4. Келесі сабақтарда ойын элементтерін, Венн диаграмма, постер қорғауды қолдана отырып өткізсе оң ықпал берері сөзсіз.
5.Әлі де болса ерекше назар аударып, саралауды күшейту керектігін байқадым. Келесі сабақтарда саралау тапсырмаларына ерекше назар аудару қажет деп ойлаймын.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
30–сабақ Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы ОМ КММ
Күні: 20.12.2017ж Мұғалім: А.С Тампишева
Сыныбы:9«А» -сынып география Қатысқаны: Қатыспағаны:
Сабақтың тақырыбы: Машина шығарудың технологиялық кезеңдері, икемді технологиялар, машина жасауды орналастыру факторларыОсы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
Сабақ мақсаттары: Қазақстан территориясында машина жасау өнеркәсібінің орналастыруда негізге алынатын факторлар туралы түсіндіру. 
Жетістік критерийлері - Машина жасау кешенінің технологиялық және орналасу факторларын біледі-Машина жасау өндірісі қандай сатылардан тұратынын түсінеді
-Машина жасау өнеркәсібінің шикізаттарына жататын материалдарды анықтап жазадыОйлау деңгейінің дағдылары Білу,түсіну,қолдану
Тілдік мақсат Лексика мен сөз тіркестері:
Қазақстан территориясында машина жасау өнеркәсібінің орналастыруда негізге алынатын факторлар
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Құндылықтарға баулу Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу, тілге құрмет, өз ойын ашық айту, сабаққа белсене қатысу, еңбексүйгіштік, өзі мен өзгенің еңбегің бағалай білу құндылықтары дамиды.
Пәнаралық байланыстар Химия пәні (өнеркәсіп, элементтері)
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтадан электронды оқулық пайдалану
Бастапқы білім Қазақстан территориясында машина жасау өнеркәсібі
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
2-минут
4-минут Ұйымдастыру кезеңі «Қос шеңбер» арқылы оқушылар бір біріне жақсы комплимент сөздер айту.\ Психологиялық ахуал орнату /
Топқа бөлу: геомериялық фигураларда жазылған машина жасау түрлеріне қарай бөлінеді
Үй тапсырмасын тексеру Тест: 1. Өнеркәсіп өнімдері арасындағы машина жасау кешені өнімдерінің үлесі: А) 1% Ә)50% Б) 40% В)4% Г)60% 2. Қорғасын зауыттарының азаматтық өнімдер шығаруға түрленуі: А)прогресс Ә)депрессия Б)конверсия В)мамандану Г)кооперация 3. Өнім түрлеріне мамандану: А)технологиялық мамандану Ә)бөлшектік мамандану Б)жүйелік мамандану В)қызметтік мамандану Г)бұйымдық мамандану 4. Егер зауыт жылдамдықты өлшегіш құрал шығарса, бұл қандай мамандануға жатады? А)технологиялық мамандану Ә)бөлшектік мамандану Б)жүйелік мамандану В)қызметтік мамандану Г)бұйымдық мамандану 5. Машина жасаудағы технологиялық процестің бірінші кезеңі: А)құрастыру Ә)дайындау Б)өңдеу В)бояу Г)сынақтан өткізу  презентация
Геометриялық фигуралар
Сабақтың ортасы
\топтық жұмыс\
3 -минут
Түсіну
\жеке жұмыс\
5-минут
\топтық жұмыс\
7минут
Қолдану
Постер қорғау
6-минут
Жинақтау
7-минут
1-тапсырма «Атаулар кестесі» (Сабақ басында тақтаға тақырып бойынша атауларды терминдерді жазып оқушыларға кесте түрлендіруді ұсынамыз) Топқа бөлінгені бойынша.( Әр топ өздерінің атаулары бойынша қоғарғайды).
2-тапсырма «Миға шабуыл» «Bilimland» сайтынан Видио көрсетіп Қазақстандағы машина жасау өнеркәсіпінің дамуынның негізгі бағыты
Сеніңкөзқарасың: Дүние жүзінде халқының өмір сүру деңгейі жоғары, бірақ машина жасайтын өндірісі жоқ елдер бар (Сауд Арабиясы, Біріккен Араб Әмірліктері, Кувейт). Олар барлық қажеттіліктерді мұнай сату арқылы өтейді.Мүмкін Қазақстанға да сондай ету керек шығар. Сен қалай ойлайсың?  Оқулықтың 222 бетіндегі 1-2 тапсымаларды өз бетінше орындау.222 беттегі тест тапсымасын орындау. 
3-тапсырма «Ойлан,топтас, пікірлес» \постермен жұмыс\
I-топ. Машина жасау өнеркәсібінің шкізатына нелер жатады?
II-топ. Мамандануы III- топ. Мамандану және кооперациялану
ІҮтоп. Икемді технология
Картамен жұмыс:
Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып: 1)автобус; 2)жүк машинасын құрастыру; 3) рентген құрал жабдықтары;4)троллейбус шығаратын; 5)астық жинайтын комбайндар өндірісі бойынша; 6)мұнай құралдары; 7)тау-шахталық құрал-жабдықтар зауыттары орналасқан қалаларды картаға түсіру
4-тапсырма
«Ашық микрофон» әдісі арқылы
1. Машина жасау өнеркәсібін не себепті ерікті орналасу саласына жатқызады? 2. Машина жасау зауыттарын орналастыруға қандай факторлар әсер етеді? 3. Қазақстандағы келешек машина жасау өнеркәсібін қалай елестетесің? 4. Консервациялау, бұйымдық, тетіктік, бөлшектік, технологиялық мамандану деген не?  Үлестірме қағаздары
«Bilimland» сайты
Ғаламтор
Сабақтың соңы
2-минут
Рефлексия
2-минут Бағалау. формативті бағалау.
Тазалық
Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі.
плакат
Кейінгі оқу
1-минут «Құпия хат» Үлестірме қағаз
Саралау: Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау: Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
1. 2. 3. 4 тапсырмаларда саралау тапсырмалары берілген. Партада отыру ережесін сақтау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? .
2. Топтық жұмыс жасауда тақырыпты қаншалықты меңгергендігін анықтауда қолдану, талдау деңгейлері нәтижелі болады деп ойлаймын.
3.Балаларды қызықтыратын түрлі әдіс - тәсілдерді тиімді пайдалану оқу мақсатына жетеді.
4. Келесі сабақтарда ойын элементтерін, Венн диаграмма, постер қорғауды қолдана отырып өткізсе оң ықпал берері сөзсіз.
5.Әлі де болса ерекше назар аударып, саралауды күшейту керектігін байқадым. Келесі сабақтарда саралау тапсырмаларына ерекше назар аудару қажет деп ойлаймын.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Приложенные файлы


Добавить комментарий