Х – ХІІІ . Басындаы азастан территориясындаы саяси дерістер


Сабақ: Қазақстан тарихы Мектеп:Талдықорған қаласы «№25 орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ғ.Н.Жамбылбаева
Сынып: 7в Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы: Хғ – ХІІІ ғ. Басындағы Қазақстан территориясындағы саяси үдерістер
Сабақ негізделген оқу мақсаты 6.3.1.3. X-XІІІғ. Басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.1.7- ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізі және жанама себептерін анықтау
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады:
Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан территориясындағы мемлекеттердің өмір сүрген хронологиясын біледі.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан территориясындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсініп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды
Кейбір оқушылар істей алады:
Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтай алады.
Бағалау критерий 1.Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан территориясындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсінеді. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырып айта алады.
2.Ортағасырлықмемлекеттердіңыдырауыныңнегізгіжәне қосалқысебептерінанықтайды.
3.Х-ХІІІ ғасыралар аралығында болған өзгерістерді дәлел келтіріп, тұжырымдайды.
Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну,қолдану
Тілдік мақсат Оқушылар: Сөздікпен жұмыс істейді, терминдерді жазады және мағанасын түсіндіреді.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
кезең, ғасыр, қыпшақ, командар,Қарақытай, Қарахан, найман, керейіт, жалайыр
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Топтық жұмыс, картамен жұмыс
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша)
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылған дағдылары бойынша ұсыныстар.
Оқулықпен жұмыс,бейнетаспа
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» 6 құндылығы. Тарихтың, мәдениет пен көзқарастарына құрметпен қарау; қарым-қатынас жасау қабілеті; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланыс География, дүние жүзі тарихы
Алдыңғы білім 6.1.1.1.Түркі тілдес тайпаларды атап, олардың картада территориялық орналасуын көрсету.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз Ресурстар
Басы
3 мин
5минут
8 минут І. Ұйымдастыру кезеңдері
-.Ынтымақтастық атмосферасы
Топқа бөлу«Сиқырлы сандықша» әдісі арқылы топқа бөлу. (мемлекет атаулары бойынша)
1-топ. Қарахан
2-топ. Қыпшақ хандығы
3-топ. Қарақытайлар
II.Үй тапсырмасын сұрау:
«Сұрақтар жаңбыры»әдісі.Әр топ үй тапсырмасының сұрақтарын парақ қағаздарға жазып келесі топқа лақтырады.Ол топ жауабын жазып кері лақтырады.Топ оқушылары бір бірін
бас бармақ әдісі бойынша бағалайды
Бағалау критерийі Дескриптор
Түркі тілдес тайпаларды біледі, талдай алады -Түркі тілдес тайпаларды картадан көрсете алады;
-Түркілердің тарихы мен мәдениетін талдайды;
«Ой қозғау» әдісі арқылы бейнеүзінді көрсете отырып, сабақтың тақырыбын ашамын.
(Қыпшақ, Қарахан, Қарақытай, «Найман, Жалайыр, Керейіт мемлекеттері )
«Допты лақтыру» әдісі арқылы оқушылар бейнеүзіндіден көргендерін төмендегі сұрақтар арқылы жауап береді.
-Бейнеүзіндіден қандай ой түйдіңіздер?
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?
-Топ атауларымен бүгінгі сабақта қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?
Бағалау критерийі Дескриптор
Ортағасырлардағы мемлекеттердің тарихы мен орналасуын біледі. -Бейнеүзіндіден түйген ойын айта алады;
-Тақырып туралы өз ойларын жеткізеді.
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 6сынып қазақстан тарихы оқулығы .
Бейнеүзінді
Ортасы 12минут
5минут
5минут
Топтық жұмысМәтінмен жұмыс Венн диаграммасы
1Топ:
1.Х-ХІІІ ғ басындағы өмір сүрген мемлекеттерді аңықтаныз?
Сол мемлекеттердің ұқсастықтарымен айырмашылықтарын табау.
2топ Х-ХІІІ ғ басындағы мемлекеттердің экономикасы мен саяси жағдайын салыстыру;
3 топ Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және қосалқы себептері қандай?

Бағалау:Бағдаршам
Бағалау критерийі Дескриптор
Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан мемлекеттердің ұқсастығымен айырмашылығын анықтай алады.
Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының себептерін біледі. Х-ХІІІ ғ басындағы өмір сүрген мемлекеттерді анықтай алады.
Мемлекеттердің бір-бірімен саяси байланысын, экономикасын салыстыра алады.
Жұптық жұмыс Сәйкестендіру
Кестені орындау арқылы оқушылардың белсенділігін көтеру
Тарихи оқиғалар Мерзімдері
Қидан мемлекеті құлағаннан кейін Найман мен Керейт мемлекеттері құрылған жыл 1208
Хорезмшақтары мемлекетінің билеушілері мен наймандардың соққысынан Қарахан мемлекеті құлады 1125
Наймандар Жетісуда қарақытайларды жеңіліске ұшыратты 1201
Монғолдарға қарсы түркі тілдес тайпалар өткізген құрылтай 1212
Бағалау критерийі Дескриптор
Мемлекеттердің хронологиялық ауқымын түсінеді
Қағанаттардың сыртқы саясатын біледі
Оқиғалар мен шайқастарды ажырата біледі
Басқару жүйесін анықтайды Тарихи деректерді сәйкестендіре алады.
Дерек көздерін таба біледі.
Оқушылардың белсенділігі көтеріледі.
ҚБ Смайликтер арқылы бағалау
Жеке жұмыс «Идеяны суреттеу» әдісі
Х-ХІІІ ғ басындағы мемлекеттердің бір –бірімен саяси байланысы қандай қарым –қатынаста болды?Сызба түрінде
ҚБ: Мадақтау
Бағалау критерийі Дескриптор
Х-ХІІІ ғ басындағы мемлекеттердің бір-бірімен саяси қарым-қатынасын анықтайды. Х-ХІІІ ғ басындағы мемлекеттердің бір-бірімен саяси қарым-қатынасын сызбаға түсіре алады.
Интербелсенді тақта
Оқулық
Маркерлер
Қазақстанның саяси картасы
Қағаз қиындылары
Смайликтер
Соңы 3минут
2минут Кері байланыс Рефлексия
БББ
Білемін Білгім келеді Білдім
Үй тапсырмасы:Дерек көздерімен жұмыс Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық,
АКТ-мен байланыс.
1.Сабақ жоспарлауда оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін қолданылған әдіс- тәсілдер мен бағалау әдістерін ой елегінен өткізіп, тиімді жақтарын қарастырдым. Нәтижесінде бұл тапсырмалар тақырыпты толық игеруге оқушылардың істеу қарқыны жоғарлайды, сын тұрғысынан ойлауға мүмкіндік береді, оқушаларға идеяларды тереңірек түсінуге көмектесе отырып, шығармашылыққа ынталандырады. Барлық оқушылар үшінтиімді.
2.Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін және оқушылардың қажетті мәліметтерді есте сақтап, сабақта қолдана алу қабілеттерін дамыту үшін «Ой қозғау»әдісін қолданданамын.
3.«Венн диаграммасы» арқылы алған білімін қолдану, оқиғалардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата білу қабілеттерін дамытуға ықпал еттім.
4.Жұптық жұмыста Сәйкестендіру кестесін орындатамын. Кестені орындау арқылы белсенділігі көтерілді.
Оқушылар дерек көздерін таба біледі
Оқушының ішкі уәжін күшейту үшін қолдау көрсетіп отырамын.
5. Идеяны суреттеу әдісі арқылы
оқушылардың танымдық қабілеттері артады.Оқушылардың әр жауабына қолдау арқылы іздену қабілеті артады. Мейлінше қолдау көрсету үшін қалыптастырушы бағалау әдісі тиімді болды. Топтық жұмыста
жұптық тапсырмаларда оқушылар бір-бірін оқытып, бір-бірін демеп, үйретіп, жетелеп отырады.
Қабілетті оқушыларға қортынды жасауға беремін. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау.
Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану.
Бас бармақ әдісі
Смайликтер арқылы
Кері байланыс (ауызша)
Мадақтау
Бағдаршам
БББ .Пән аралық байланыстар АКТ қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережеслері сақталады.
Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Пәні: Қазақстан тарихы
7 сынып
Мұғалімнің аты-жөні: Жамбылбаева Ғ.Н
Бөлім
Тақырып
Хғ – ХІІІ ғ. Басындағы Қазақстан территориясындағы саяси үдерістер
Оқу мақсаты 6.3.1.3. X-XІІІғ. Басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.1.7- ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізі және жанама себептерін анықтау
Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критерийлері 1.Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан территориясындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсінеді. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырып айта алады.
2.Ортағасырлықмемлекеттердіңыдырауыныңнегізгіжәне қосалқысебептерінанықтайды.
3.Х-ХІІІ ғасыралар аралығында болған өзгерістерді дәлел келтіріп, тұжырымдайды.
Тапсырма
Мәтінмен жұмыс. Венн диаграммасы
Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру Кестемен жұмыс
Жеке жұмыс «Идеяны суреттеу» әдісі
Бағалау критерийiДескриптор
Х-ХІІІ ғ басындағы Қазақстан мемлекеттердің ұқсастығымен айырмашылығын анықтай алады.
Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының себептерін біледі. -ХІІІ ғ басындағы өмір сүрген мемлекеттерді аңықтай алады.
-Мемлекеттердің бір –бірімен саяси байланысын, экономикасын салыстыра алады.

Приложенные файлы


Добавить комментарий