Омоним дегеніміз не (2 сынып)


Пән: қазақ тілі және әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп:
Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 2
Сабапқ 68-69 Қатысқандар:
Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Омоним дегеніміз не?Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 2.3.4.1 Берілген тақырыпқа мұғалімнің көмегімен шағын мәтін құрастырып жазады.
Ж6 Өз көзқарасы негізінде әр түрлі жанрларда мәтін жазу
2.3.6.1 Белгілі бір мақсатқа сай және өзгелерді сендіру үшін сөздерді немесе суреттерді қолданып, шағын мәтіндер жазады.
2.3.12.1 Сөйлем түрлерін құру барысында бас әріп пен сәйкес тыныс белгілерді (үтір, нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі) өз бетінше дұрыс қолдана біледі.
Сабақ мақсаттары Омоним сөздердің анықтамасын білу. Омоним сөздердің көп мағыналы сөздерге ұқсастығы мен айырмашылығын меңгерту. Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
Жетістік критерийлері Мұғалімнің көмегімен сөздерді орынды қолдана отырып, берілген тақырып бойынша шағын мәтін құрап жаза алады;
берілген тірек сөздерді қолданып, қарапайым мәтіндер/өлеңдер/ақпараттар жаза алады.
Сөздік қор
Мәтіндер жазу және оқу барысында оқушылардың сөздік қорлары молаяды. Үзіліс-перемена-turn, мәтін-текст-text, жазу-письмо-letter сөздерін үш тілде айтып үйренеді.
Құндылықтарды дарыту
Үзіліс кезіндегі ережелерді білу арқылы әдептілікке, ұқыптылыққа бейімделеді. Топпен және жұппен жұмыс барысында оқушылар ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға, өз пікірін білдіруге үйренеді, мәтін жазу барысында сауаттылығы артады.
Пәнаралық байланыстар Сергіту жаттығуларын жасау кезінде дене шынықтыру және музыкамен байланыс болады. Үзіліс кезіндегі ережелерді құрасырып, сөйлейтін қабырға жасау және фотосуретке түсіру кезінде өнер пәнімен байланыс жүзеге асады.
АКТ Үзіліс кезінде түсірілген фотосуреттер слайд арқылы көрсетіліп, талқыланады.
Алдыңғы меңгерілген білім Көркем суреттер желісі бойынша сөйлемдер жазды және тыныс белгілерін сақтай отырып тұтас мәтін құрастырып үйренді.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут Сыныпты жыл мезгілдеріне қарай төрт топқа бөлу. Күз айында туылғандар 1 - топ, қыс айында дүниеге келгендер 2 - топ, көктем айындағылар 3 - топ, жаз айындағылар 4 - топ болып бөлінеді
Үй тапсырмасын қорытындылауСөз дегеніміз не?Сөз дегеніміз қандай да бір заттың, не қимылдың, не сапаның, не санның атауы.Сөз неден құралады?Сөз дыбыстан құраладыСөз нені білдіреді?Сөз мағынаны білдіреді.
Сабақ ортасы
25 мнут Омонимдер біркелкі дыбысталып айтылатын, бірақ мағынасы басқа – басқа сөздердің тобын білдіреді. Сыртқы формасы жағынан, яғни біркелкі дыбысталуы жағынан омонимдер көп мағыналы сөздерге ұқсас болып келеді.
125920539878000 Көп мағыналы сөз Омоним
838208636000
Мысалы: Қара: 1) қара шаш –заттың түсін білдіретін сындық мағыналы сөз; 2) тақтаға қара –қимыл-әрекетті білдіретін етістік.
Айт: 1) айт болды – діни мейрам; 2) ән айт –қимыл мағынасындағы сөйлеу, деу; 3) айт –итті бір нәрсеге айтақтап қосу үшін айтылатын одағай сөз.
Тіліміздегі көптеген омонимдер сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған. Түбір сөзге жұрнақтар қосылу нәтижесінде пайда болған омонимдер туынды омонимдер делінеді. Мысалы: Арық 1) зат – су ағызу үшін арнайы қазылған шағын су жолы. Ол егінін арықтан суарады екен; 2) сын – семіз емес еті қашқан, жүдеу. Арық, құп-қу балалардың беттерінде аштық табы бар.
Сөз көрнекілігімен жұмыс.
Ара гүлге қонды.
Оспан ағаш кесу үшін ағасынан ара сұрады.
Түнде ай жарық болды.
Қазір қазан айы.
Тырна – жылы жаққа ұшып кететін құс.
Ит қыңсылап жер тырнады.
. “Кім тапқыр” ойыны
Ойынның шарты: жұмбақтар шешу.
Жұмбақтар
Ерте тұрады бір қыз,
Кеш тұрады бір қыз.
Қайткенде солардың,
Дегенімен жүреміз.
Бес жанды,
Бір жансызға мінгеседі,
Үстінде ақ тақырдың із кеседі.
Оңға қарай оқысаң да бір халық,
Солға қарай оқысаң да бір халық .
Асты тігілген, үсті тігілген.
“Жасырынған сөздер”
І топ
... мен ... татқан білер,
... пен ... жортқан білер.
ІІ топ
... адам жала жауып аздырады,
... адам жол тауып оздырады.
«Сиқырлы дөңгелек» ойыны
Дөңгелекке жазылған сөздердің синонимдерін табу
Сұлу, батыр, сабырлы, ас, өң, жылдам.
. “Адасқан сөздер” ойыны
І топ “Адасқан сөздерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
1. Дейсің, қара, жағам,
Бірақ, әліңе, қара.
2. Санды, Самат, бөле ме?
Мен, Сара, Самат, бөле ме?
ІІ топ “Адасқан әріптерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
1. Орында, осы, дәл,
Орында, сабағыңды.
2. Кеш, айыбымды,
Үйге, кеш, келсем де.
. Сөздерге лексикалық талдау жасаңдар.
І топ
Батыр, жай, айт, жылы.
ІІ топ
Көркем, түс, қара, бөле.
Суреттер
Кесте
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WUСабақтың соңы
5 минут Рефлексия
.
Фотосуреттер слайд арқылы көрсетіліп, талқыланады.
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушыларға үзіліс кезінде көргісі келетін оң қылықтар мен көргісі келмейтін теріс қылықтарды әңгімелеу барысында мадақтаулар айтылып, қолдау көрсетіледі.
Топпен жұмыс кезінде қабілеті жоғары оқшыларға ережені жазу ұсынылса, ал жазу қабілеті төмен оқушыларға ережені оқу ұсынылады. - ереже ерекшеліктерін есте сақтаулары;
- сөйлемдерді оқырман түсіне алатындай етіп жазулары;
- тыныс белгілерін дұрыс қою білігі бағаланады. Сергіту сәті өткізіледі.
Үзіліс кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады.
Пән: қазақ тілі және әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп:
Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 2
Сабапқ 68-69 Қатысқандар:
Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Омоним дегеніміз не?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 2.3.4.1 Берілген тақырыпқа мұғалімнің көмегімен шағын мәтін құрастырып жазады.
Ж6 Өз көзқарасы негізінде әр түрлі жанрларда мәтін жазу
2.3.6.1 Белгілі бір мақсатқа сай және өзгелерді сендіру үшін сөздерді немесе суреттерді қолданып, шағын мәтіндер жазады.
2.3.12.1 Сөйлем түрлерін құру барысында бас әріп пен сәйкес тыныс белгілерді (үтір, нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі) өз бетінше дұрыс қолдана біледі.
Сабақ мақсаттары Омоним сөздердің анықтамасын білу. Омоним сөздердің көп мағыналы сөздерге ұқсастығы мен айырмашылығын меңгерту. Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
Жетістік критерийлері Мұғалімнің көмегімен сөздерді орынды қолдана отырып, берілген тақырып бойынша шағын мәтін құрап жаза алады;
берілген тірек сөздерді қолданып, қарапайым мәтіндер/өлеңдер/ақпараттар жаза алады.
Сөздік қор
Мәтіндер жазу және оқу барысында оқушылардың сөздік қорлары молаяды. Үзіліс-перемена-turn, мәтін-текст-text, жазу-письмо-letter сөздерін үш тілде айтып үйренеді.
Құндылықтарды дарыту
Үзіліс кезіндегі ережелерді білу арқылы әдептілікке, ұқыптылыққа бейімделеді. Топпен және жұппен жұмыс барысында оқушылар ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға, өз пікірін білдіруге үйренеді, мәтін жазу барысында сауаттылығы артады.
Пәнаралық байланыстар Сергіту жаттығуларын жасау кезінде дене шынықтыру және музыкамен байланыс болады. Үзіліс кезіндегі ережелерді құрасырып, сөйлейтін қабырға жасау және фотосуретке түсіру кезінде өнер пәнімен байланыс жүзеге асады.
АКТ Үзіліс кезінде түсірілген фотосуреттер слайд арқылы көрсетіліп, талқыланады.
Алдыңғы меңгерілген білім Көркем суреттер желісі бойынша сөйлемдер жазды және тыныс белгілерін сақтай отырып тұтас мәтін құрастырып үйренді.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут Сыныпты жыл мезгілдеріне қарай төрт топқа бөлу. Күз айында туылғандар 1 - топ, қыс айында дүниеге келгендер 2 - топ, көктем айындағылар 3 - топ, жаз айындағылар 4 - топ болып бөлінеді
Үй тапсырмасын қорытындылауСөз дегеніміз не?Сөз дегеніміз қандай да бір заттың, не қимылдың, не сапаның, не санның атауы.Сөз неден құралады?Сөз дыбыстан құраладыСөз нені білдіреді?Сөз мағынаны білдіреді.
Сабақ ортасы
25 мнут Омонимдер біркелкі дыбысталып айтылатын, бірақ мағынасы басқа – басқа сөздердің тобын білдіреді. Сыртқы формасы жағынан, яғни біркелкі дыбысталуы жағынан омонимдер көп мағыналы сөздерге ұқсас болып келеді.
125920539878000 Көп мағыналы сөз Омоним
838208636000
Мысалы: Қара: 1) қара шаш –заттың түсін білдіретін сындық мағыналы сөз; 2) тақтаға қара –қимыл-әрекетті білдіретін етістік.
Айт: 1) айт болды – діни мейрам; 2) ән айт –қимыл мағынасындағы сөйлеу, деу; 3) айт –итті бір нәрсеге айтақтап қосу үшін айтылатын одағай сөз.
Тіліміздегі көптеген омонимдер сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған. Түбір сөзге жұрнақтар қосылу нәтижесінде пайда болған омонимдер туынды омонимдер делінеді. Мысалы: Арық 1) зат – су ағызу үшін арнайы қазылған шағын су жолы. Ол егінін арықтан суарады екен; 2) сын – семіз емес еті қашқан, жүдеу. Арық, құп-қу балалардың беттерінде аштық табы бар.
Сөз көрнекілігімен жұмыс.
Ара гүлге қонды.
Оспан ағаш кесу үшін ағасынан ара сұрады.
Түнде ай жарық болды.
Қазір қазан айы.
Тырна – жылы жаққа ұшып кететін құс.
Ит қыңсылап жер тырнады.
. “Кім тапқыр” ойыны
Ойынның шарты: жұмбақтар шешу.
Жұмбақтар
Ерте тұрады бір қыз,
Кеш тұрады бір қыз.
Қайткенде солардың,
Дегенімен жүреміз.
Бес жанды,
Бір жансызға мінгеседі,
Үстінде ақ тақырдың із кеседі.
Оңға қарай оқысаң да бір халық,
Солға қарай оқысаң да бір халық .
Асты тігілген, үсті тігілген.
“Жасырынған сөздер”
І топ
... мен ... татқан білер,
... пен ... жортқан білер.
ІІ топ
... адам жала жауып аздырады,
... адам жол тауып оздырады.
«Сиқырлы дөңгелек» ойыны
Дөңгелекке жазылған сөздердің синонимдерін табу
Сұлу, батыр, сабырлы, ас, өң, жылдам.
. “Адасқан сөздер” ойыны
І топ “Адасқан сөздерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
1. Дейсің, қара, жағам,
Бірақ, әліңе, қара.
2. Санды, Самат, бөле ме?
Мен, Сара, Самат, бөле ме?
ІІ топ “Адасқан әріптерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
1. Орында, осы, дәл,
Орында, сабағыңды.
2. Кеш, айыбымды,
Үйге, кеш, келсем де.
. Сөздерге лексикалық талдау жасаңдар.
І топ
Батыр, жай, айт, жылы.
ІІ топ
Көркем, түс, қара, бөле.
Суреттер
Кесте
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WUСабақтың соңы
5 минут Рефлексия
. Фотосуреттер слайд арқылы көрсетіліп, талқыланады.

Приложенные файлы


Добавить комментарий