Ч.Дарвин ілімі алыптасуыны алышарттары: жаратылыстану ылымдары саласындаы жетістіктер, Ч.Дарвинні экспедициялы материалдары.


Сабақтың тақырыбы Ч.Дарвин ілімі қалыптасуының алғышарттары: жаратылыстану ғылымдары саласындағы жетістіктер, Ч.Дарвиннің экспедициялық материалдары.
Сабақтың мақсаттары 1)Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің қалыптасу алғышарттарымен танысу және жаратылыстану ғылымдары саласындағы жетістіктерімен, еңбектерімен танысу.
2)Оқушылардың қызығуы, ынта – қиялы мен қабылдауы сияқты танымдық қабілеттерін дамыту арқылы айналадағы құбылыстарды байқауға, салыстыруға, талдай білуге дағдыландыру.
3)Уақыт, дәлдік, ұқыптылық сезіміне , адамгершілік қарым-қатынастардың мәдениетіне тәрбиелеу.
Табыс критерийлері Оқулы, презентация, видеоматериал арқылы мәлімет алады;
Ақпаратты өз бетінше меңгере алады;
Баяндалған мәлімет бойынша сұраққа жауап бере алады;
Түйінді идеялар Тақырыпты терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімдерін кез кезген жағдайда тиімді пайдалана білу, өткен тақырыптарды байланыстыра білу.
Сабақ түрі Аралас
Сабақтың әдістері Баяндау,АКТ,СТО,сұрақ-жауап,презентация
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
3 минут І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал туғызу
«Теңіз» атты тренинг
Бағалау парағымен таныстыру
Ү/т Қос тізбекті жазба» жасау Жуан сұрақ Хабарлама Қорытынды
Оқушылар мұғаліммен тұрып амандасады. Мұғалімді мұқият тыңдап, айтқандарын орындайды.
3 минут ІІ кезең. Үй тапсырмасын тексеру.
Сәйкестендіру тесті
К.Линней Ж.Б.Ламарк
Зоология философиясы
қосарлы атау
6 саты, 14 класс
градация
Табиғат жүйесі
эволюция туралы алғашқы ілім
биология термині
жіктеу атасы
Жауабы: К.Линней:2,6,5,9
Ж.Б.Ламарк:1,3,4,8 Оқушылар «Сәйкестендіру» тестін орындайды.
Бағалау:
Барлығы дұрыс -5
5-7ге дейін дұрыс-4
5-тен төмен-3
2 минут ІІІ кезең.
1.Мұғалім сабақтың тақырыбын және мақсатын жариялайды.
(тақтада Ч. Дарвиннің суреті тұрады оқушылар ол туралы мәлімет айту арқылы тақырыпты ашады)
2.БББ кестесімен таныстыру
Білемін Білгім келеді Білдім
Сабақ басында Сабақ басында Сабақ аяғында
Оқушылар дәптерлерін ашып, тақырыпты жазады.
10 минут IV кезең. Жаңа тақырыпты меңгерту.
11 параграф 57 бет оқып танысу
«Қос тізбекті жазба» жасау
Мұғаліммен оқушылар арасындағы талқылау 1.Оқушылар өз бетімен материалды мұқият меңгереді, материалды қолдана біледі, талқылайды
2.Бағалау:

Слайд-презентация арқылы сөйлеу. (Мұғалім алдын ала стикермен белгілеген оқушы қорғайды.)
Сергіту сәті: . Оқушыларды шеңберге тұрғызып тістің ағын көрсетпей мұғалім көрсеткен беттегі сөзді қайталап көршісіне жеткізу. Мысалы: Сіз Мистер Марплды көрдіңізбе? Жоқ көрмедім көршімнен сұрайын.
«Түртіп алу» стратегиясы арқылы дәптермен жұмыс жасайды.
Видеоматериал көру Оқушылар видеоматериал көреді
4 минут V кезең. Жаңа сабақты бекіту.
2 жуан сұрақтан құрау
Оқушылар сұрақтарды бір-біріне жолдайды.
Бағалау
5 минут Бекіту тапсырмасы: «Хабарлама» әдісі
7 сөйлемнен тұратын Ч. Дарвинге sms-хат жазыңыздар 2 минут VIІ. Бағалау.
Бағалау парғындағы баллдарды қосып, қорытынды баға шығарады. Смайликтерді көтеру арқылы оқушылар өздерін бағалайды.
3 минут VIІІ. Үй тапсырмасы
Материалды қайталау.
Ч.Дарвин туралы қызықты дерек табу Күнделікке жазу3 минут Рефлексия:
БББ кестесін аяқтау
Білемін Білгім келеді Білдім
Сабақ басында Сабақ басында Сабақ аяғында
Сұрақтарға жауап
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:
А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру
1.Алғашқы эволюционист  
А) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин  С)К.Линней
2.Жаңа қолтұқымдар, іріктемелер жасайтын шығармашылық үрдіс.А) әдістемелік В) санасыз  С) табиғи
3.Тұқым қуаламайтын өзгергіштік: А) Жеке   В) Топтық  С)Модификациялық
4.Эволюцияның  атасыА) Ж.Б.Ламарк  В)И.Дарвин С)К.Линней
5.Малдың еттілігін,сүттілігін арттыруА)Табиғи сұрыпталу    В)Қолдан сұрыптау   С)Санасыз сұрыптау
6.Тұқым қуалайтын өзгергіштікА)Жеке   В) Топтық  С) Мутациялық
7.Жаңа формалардың түзілу процесінің негізгі принципіА)Тұқым қуалау  В) Сұрыптау С) өзгергіштік
8.Раушангүлдің жабайы тегіА) Раушан  В) Жүзім С) Итмұрын
9.Үздіксіз жүре беретін сұрыптау түріА) Қолдан  В)Жеке  С) Табиғи
10.Биотехнология:А) Жаңа іріктемелер, қолтұқымдар алу В) жаңа ген енгізу С) жаңа жасушаларды құрастыру

Приложенные файлы


Добавить комментарий