МЖ математика сабаынан 1 сынып Санды рнек


Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: Математика Мектеп: Масақ орта мектебі
Күні: 05.12.17 ж Мұғалімнің аты-жөні: Нысаналова А.Е
Сынып: 1 « Б» Қатысқандар: Қатыспағандар:
Ортақ тақырып Менің отбасым және достарым
Бөлім 20-ға дейінгі сандарды қосу әне азайту
Бөлімше 2.1Сандық және әріптік өрнектер
Сабақ тақырыбы Санды өрнек
Осы сабақ арқылы
Жүзеге асатын
оқу мақсаты
1.2.1.1 санды өрнектерді (қосынды, айырма ) құрастыру, жазу, оқу және ажырату
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушы:Суреттегі заттардың санын анықтап ,өрнек құрастырады
Оқушылардың көпшілігі:Санды өрнекті жазады және мәнін табады
Оқушылардың кейбірі: Қосу мен азайту амалдары компоненттерін атайды
Ойлау деңгейлері Білу, түсіну, қолдану.
Бағалау критерийлері 1 Заттарды санайды, өрнек құрып мәнін таба алады
Пәндік лексика және терминдер Санды өрнек
Құндылықтар Шығармашылық,қарым-қатынас,
Пәнаралық байланыс Математика, жаратылыстану
АКТ-мен байланыс Слайд, Акт суреттер
Бұған дейін меңгерілген білім 1-20 дейінгі сандарды азайту
Т.Ж.-топтық жұмыс, Ж-жеке жұмыс,Ұ Ж- ұжымдық жұмыс ЖЖ жұптық жұмыс
Жоспар
Жоспарланған
уақыт есебі Жоспарланған тапсырмалар
Дереккөздер
/Ресурстар/
Басы
2мин
Сабаққа қызығушылығын ояту
5мин
«Маршрут» әдісі (өткенге шолу)
Цирктегі қойылым Суреттегі санды өрнекті тауып оқиды Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Шаттық шеңбер.
Қайырлы күн - досым
Қайырлы күн болсын!
Сейсенбінің сәті
Қуанышқа толсын!
Бүгін алар бағаңыз
-Отырамыз
Бүгін балалар бізге көптеген қонақтар келіп отыр.Қонақтарымызға бүгінгі күнге дейін алған білімімізді барынша көрсетуіміз керек.Ол үшін Мына суретке қараймыз бұл не?
Рабакоп
№1 аялдама
1 топ 1-10 сана
2 топ кері сана
3 топ 11-20 сана
№2 аялдама
Алдарыңдағы бөтелке крышкасындағы санның ішінен бір таңбалы санды көрсетіміз
Атаймыз
Екі таңбалы санды көрсетеміз атаймыз
Дөңгелек сандарды көрсетеміз атаймыз
№3 аялдама
1 топ Қосылғыштың компанентерін ата
2 топ Азайғыштың компаненттерін атаймыз
3 топ Қосудың ауыстырымдылық қасиетін айтамыз.
4 аялдама
Суреттегі заттарды сана
Қанша болды.Енді осы заттардың ортасына арифметикалық амалдарды қоямыз + - сонда не шықты Бұл біздің тақырыбымыз . Сандар мен арифметикалық амалдардан құрастырылған математикалық жазба санды өрнек деп аталады
Оларды былай оқимыз
5 пен 10 сандарының қосындысы
Немесе 9 бен 4 сандарының айырмасы АКТ
слайд
Ортасы
Т Ж
Бағалау критерийлері:
1 тапсырма
. 1 Заттарды санайды, өрнек құрып мәнін таба алады
Дескрипторы :
1 Заттарды санайды
2.Өрнек құрады
3.Салыстырады.
13 мин
Әр топ аюдан келген тапсырманы орындайды
1 топ Доптағы фигураларды санайды .
Үшбұрыш пен төртбұрыштың санынан өрнек құрады. Мәнін табады. Кері амалмен ауыстырады.Екі санды салыстырады. Және оқылуын айтады.
2 топ Суреттегі уй жануарлары мен жабайы жануарлардың аяқтарын санап өрнек құрады . Шығарады . Кері амалмен ауыстырады. Мәндерін салыстырады
3 топ Мозайканың түстерін санап өрнек құрайды. Шығарады . Кері амалмен ауыстырады. Мәндерін салыстырады Бағалау
Әр топ бірін бірі бағдаршаммен бағалайды 4 диплом бөлігі беріледі
Сергіту сәті
2 мин
2 тапсырма
Ұ Ж
2 мин
Дескриптор
1 Сан мен санды өрнекті ажыратады.
2 Тірек сөздерді есте сақтайды
3 тапсырма Ж
7 мин
Қорытынды
2 мин
Жабық сұрақтар арқылы
Соңы
Кері байланыс
3мин
«Тұр қатарға, билейік»
Тірек сөздерді есте сақтау мақсатында ойын ұйымдастыру. Сандар мен санды өрнектер жазылған қағаздарды көрсетемін. Сандар жазылған парақшаларды көтерген-де, оқушылар қолды бір шапалақтайды. Санды өрнекті көтергенде, оқушылар алақандарын екі рет шапалақтайды.
Суреттегі заттардың саны өрнектегі бірінші сан, мысалы 9 бәліш, ал фокусшы айтқан сөз (төрт болсын) өрнектің мәні болады. Осылай оқушылар санды өрнектер құрастырады: 9 – 5 = 4. Азайғыш 9, айырма 4, ал азайтқышты оқушылар өздері есептеп табады.
Жауабы:
-Бүгін біз санды өрнекті өттік
Сандар мен арифметикалық амалдардан құралған Математикалық жаз ба сан деп аталады.
12+5 мәні 16
9-6 мәні 3
Қосындылардың орнын ауыстырғанымен қосылғыштың мәні өзгермейді
Тақтадағы бағдаршамға кір қыстырғышқа жазылған аттары бойынша бағдаршамға іледі

Түсіндім.Қызықты болды
Жартылай түсіндім
Мүлдем түсінбедім

Акт
смайликтер
Қосымша мәліметтер
Бағалау-оқытудың ажырамас бір бөлігіболып табылады, ол оқу бағдарламасындағы мақсаттармен, күтілетін нәтижелермен тікелей байланысты, ынталандырады.Оқушы білімінтексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағдаршам арқылы
Басбармақ арқылы
Диплом бөліктері арқылы бағаланады
Қорытынды бағамдау
Әлеуметтік аспекті
Танымдық аспекті
Эмоцияналдық аспекті
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
ҚОРҒАУ Жаңартылған білім беру мазмұны бойыншақысқа мерзімді жоспарымды сауат ашу пәнінен ұсынамын.ҚМЖ құрастырушы бастауыш сынып мұғалімі Саитова Гаухар Турсунқызы
Сабақ: Сауат ашу Мектеп: Масақ орта мектебі
Күні: 2.06.17. Мұғалімнің аты-жөні: Саитова Гаухар Турсунқызы
Сынып: 1 « Б» Қатысқандар: 22 Қатыспағандар:21
Ортақ тақырып/Барлық пәндер бойыншаоқу мақсатына жету үшін сегіз ортақ тақырып берілген соның ішінде7-бөлімдегі ортақ тақырып/ Тағам және сусын
Бөлім Жазылым
Бөлімше 3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау.
Сабақ тақырыбы Сөйлем.
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаты/оқу мақсаты-білу, түсіну, дағды жетістіктеріне қатысты күтілетін нәтижелерді қалыптастыратын тұжырым/
1.3.11.1.Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушы : Оқушылар сөйлем туралы біледі.
Оқушылардың көпшілігі:Сөйлемді бас әріппен бастап жазады.
Оқушылардың кейбірі: Сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды.
Ойлау деңгейлері блум таксономиясы бойынша алты дағдысының үшеуін алып отырмын
Білу, түсіну, қолдану.
Бағалау критерийлері/білім алушының оқу жетістіктерін бағалауға негіз болатын белгі/
1/Сөйлемдегі сөздер бөлек-бөлек жазылатынын біледі.
2/Сөйлем құрап айта алады.
3/Дыбыстардан сөз құрайды.
4/Сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жасай алады.
Тілдік мақсат/тілдік емес пәнге/ Пәндік лексика және терминдер Сөйлем—предложение---
Талқылауға берілген сұрақтар:
Ашық жабық сұрақтар арқылы қойылады. -Сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлем неден құралады?
-Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?
-Сөйлемнен соңына қандай тыныс белгісі қойылады?
-Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылады?
Құндылықтар Шығармашылық,қарым-қатынас,
Пәнаралық байланыс Математика, әдебиеттік оқу.
АКТ-мен байланыс Слайд, интернет желісі
Бұған дейін меңгерілген білім Тақырыбы:Мәтін
3.5.Мәтінді түрлі формада құрастыру.
1.3.5.1.Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар,суреттер, белгілерін
қолдана отырып, мәтін құрастыру.
Ұ.Ж.-ұжымдық жұмыс, Т.Ж.-топтық жұмыс, Ж-жеке жұмыс,
Ж.Ж-жұптық жұмыс.
Ж о сп а р
Жоспарланған
уақыт есебі Жоспарланған тапсырмалар
Дереккөздер
/Ресурстар/
Басы
12мин
2мин
Сабаққа қызыушылығын
ояту.
5мин
5мин Ұйымдастыру кезеңі
а/Сәлемдесу
ә/Түгендеу
б/сабаққа назарын аудару/Бүгінгі сабақта таныстырылатын ертегі кейіпкерлері/арқылы топқа бөлу.
в/ топқа бөлу: 1-топ: « Қасқыр».
2-топ: «Аю».
3-топ: «Қоян».
Шаттық шеңбер.
Қайырлы күн - күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн - гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн- өсімдіктер, жәндіктер,
Қайырлы күн - ұстаздар мен қонақтар!
Психологиялық ахуал.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Жаңа білім алуға,
Алға қадам жасаймыз.
Сындарлы оқыту теориясы бойынша өткен сабақ пен бүгінгі сабақ арасындағы байланыс «Бауырсақ» ертегісі арқылы тыңдалым,айтылым дағдысын қалыптастыру мақсатында
мәтін тақырыбын қайталау, сөйлем тақырыбын қалыптастыру.
1/ Ертегі АКТ бойынша жартысы тыңдатылады.
2/Ертегі немен аяқталғанын білгің келе ме? Сен қалай аяқтар едің?
3/Оқушы өз ойымен ертегіні аяқтайды./яғни сөйлем ойлау арқылы өз ойын жеткізеді/
«Ой қозғау»стратегиясы арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу,белсенді оқуды қалыптастыру,
Білім беру бағдарламасының барлық салаларын барлық сатыларда белсенді оқу тәсілдерімен толықтырып, кеңейтуге болады.Сол сияқты
Джером Брунердің спиральды білім беру бағдарламасының үш сатысының бірі таңбалық білім алу.
т а ө м с е о л й п
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
3+2 = 5 С
2+ 1= 3 Ө
6+ 3= 9 Й
4+ 4= 8 Л
3+ 3= 6 Е
2+ 2= 4 М
Сөйлем-аяқталған бір ойды білдіреді.Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен бастап жазылады.Сөйлемнен соң не нүкте/./, не сұрақ белгісі/?/, не леп белгісі/!/ қойылады.
Қасқыр,аю, қоян.
АКТ
слайд
слайд
слайд
Ортасы
25мин
5мин
Бағалау критерийлері
1/Сөйлемдегі сөздер бөлек-бөлек жазылатынын біледі.
2/Сөйлем құрап,талдап айта алады.
3/Дыбыстардан сөз құрайды.
4/Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады.
6мин
1-тапсырма Т.Ж./топтық жұмыс/
«шашылған дыбыстар»стратегиясы арқылы белсенді оқуды қалыптастыру.Джером Брунердің спиральды білім беру үдерісі бойынша тапсырмалар бір-бірімен байланысып, оңайдан қиынға қарай топтастырылып беріледі.
1-топ:қ ш о у ы/оқушы/
2-топ: к т е п е м/мектеп/
3-топ: і п ак т/кітап/
Дескриптор
-Дыбыстардан сөз құрайды.
-Сөйлем құрап айтады.
СТО/сын тұрғысынан ойлау/стратегиясы арқылы тапсырманы орындату.
2-тапсырма.Ұ.Ж./сыныппен/сөйлемдерді тиісті дауыс ырғағымен оқы және суретпен сәйкестендір, оқылым дағдысын қалыптастыру.
-Маған бауырсақ пісіріп берсеңші.
-Неден пісірейін?
-Бауырсақ! Мен сені жеп қоямын! Сөйлем соңында қандай тыныс белгісі қойылған?
Дескриптор
-1/Сөйлемдегі сөздер бөлек-бөлек жазылатынын біледі.
2/Сөйлем құрап,талдап айта алады.
3/ Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады/.қоян,ата,апа/ Кеспе әріптер

Қоянның суреті
Атаның суреті
Апаныңсуреті
Ширату жаттығуы
2мин
6мин
6мин
Соңы
Кері байланыс
3мин
Орнымыздан тұрамыз,
Алақанды соғамыз.
Бір отырып, бір тұрып,
Тез шынығып аламыз.

3-тапсырма:дәптермен жұмыс./өз бетінше жеке жұмыс/тапсырма жалпы түсіндіріледі топта әр оқушы жеке орындайды,яғни әр оқушы проблеманы шешеді, жазылым дағдысын қалыптастыру.
Бізмектепкебілімалуғабарамыз.Мына сөйлемді оқу неге қиын?қандай ережелер сақталмаған?
Дескриптор
-Сөйлемде неше сөз екенін анықтайды.
-Сөйлемдегі сөздер бөлек-бөлек жазылатынын біледі.
4-тапсырма:Ж.Ж./жұптық жұмыс/Диологтық оқыту,рольмен сомдау.Төмендегі сөздерді сөйлесуде қайда пайдаланасың?
1-топ: Ас болсын!
2-топ: Ауыз тиіңіз!
3-топ:Дәм алыңыз!
Дескриптор
-Сөздерді қолданып, диолог құрастырып айтады.
-Жұппен жұмыс жасайды?
-Сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлем неден құралады?
-Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?
-Сөйлемнен соңына қандай тыныс белгісі қойылады?
-Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылады?
Білемін Білгім келеді Білмеймін/ смайликтерге топқа бөлгендегі суреттерін жапсырады. Слайд
смайликтер
Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушының деңгейіне қарай тапсырмаларды іріктеп, таңдап алады. Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау-оқытудың ажырамас бір
Бөлігі болып табылады, ол оқу бағдарламасындағы мақсаттармен, күтілетін нәтижелермен тікелей байланысты, ынталандырады.Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Берілген сөздерден сөйлем құрастыр.
1.Орманға барды балалар.
Оқыды Айнұр сабақ.
2.Сурет бойынша сөйлем ойлап жаз.
1.Мұғалім бағалайды.
Бағалау парақшасы
№ Аты-жөні Сөз құраст. Дыбыст талд. Сөйл.
Құраст. Сөзд.бөлек
жазылуы
1 + + +
2 + 3 + +
2.Жұптар бір-бірін бағалайды./түрлі түсті қарындашпен/
Жасыл-5
Сары-4
Қызыл-3
3.Топтар бір-бірін бағалайды./Екі жұлдыз, бір тілек/Топтар екі жақсы жағын айтады, бір тілегін айтады.




Приложенные файлы


Добавить комментарий